Krásné a chutné: Vypěstujte si jedlé květy a čarujte v kuchyni

Zahrada 14. června 2017 | 10:10 — Anna Novotná
Krásné a chutné. Takové jsou kvítky mnoha bylin. Vypěstovat si je můžete i doma. Obvykle vyžadují hodně světla, ale jinak jsou nenáročné.
Další 4 fotografie v galerii
Jedlé květy krásně vypadají, voní i chutnají / Shutterstock

Květiny na talíři

I všední jídla můžete zpestřit nevšedním zdobením – jedlé květy jsou jednoduchým způsobem, jak udělat jídlo výjimečné. Mnohé květy navíc mají i velmi výraznou chuť. Nejde pak jen o potěšení oka, ale také chuti. 

Pěstování

Většina jedlých květin je krásná na pohled. Ozdobí proto zahradu i okno. Do užitkové zahrady květy navíc nalákají opylující hmyz a zkrášlí ji na většinu sezony pestrými barvami. Dají se pěstovat nejen na záhonech, ale také v závěsných koších, květináčích a truhlících. Jedlé okrasné a plané květiny potřebují obvykle hodně slunce.

Okrasné rostliny navíc vyžadují úrodnou půdu a je vhodné je během kvetení přihnojovat tekutým hnojivem. Plané rostliny naproti tomu přihnojované půdy nemají rády. Vysévat a sázet můžeme na jaře. Přes léto pak krásně pokvetou. Jedlé květy je nejlepší utrhnout až těsně před podáváním.

Jaké rostliny vybrat

Do kuchyně se hodí běžné i exotické bylinky. Pochutnat si můžete na hořkých pampeliškách, sedmikráskách nebo sladké levanduli. Z okrasných a planých jedlých květin jsou asi nejpopulárnější lichořeřišnice, violka, měsíček, večernice, sladké fialky a růže. Hodí se do salátů, na chlebíčky, na zmrzlinový pohár…. Fantazii se meze nekladou.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Večerní oblohu rozzáří meteoritický roj Lyridy. Je pozůstatkem komety

Děti milují sliz. Tak proč jim ho jednoduše nevyrobit i doma?...

Vyrobte si domácí papír. Je to velice jednoduché a navíc to...

Sadíte mrkev? A co takhle fialovou nebo žlutou? Jsou krásné a...

Udělejte si jednoduchým způsobem malý domácí gril. Z...

Vyrobte si netradiční závěsné květináče. Poslouží i...

Zrecyklujte starou dětskou postýlku a vyrobte dětem třeba...